تبلیغات
Sun Eight | پایگاه اینترنتی و تخصصی رضوی - رفتار امام رضا (ع) با خادمانشان

 

                                                                         

            

name jaygozin ax

 

 
           تاریخ : پنجشنبه 1392/05/24 | 09:07 ب.ظ | نویسنده : علی بشارت لو  


از ابراهیم بن عباس نقل شده كه گفت: چون امام رضا (ع) تنها بود و براى او غذا مى‏آوردند آن حضرت خادمان و غلامان و حتى دربان و نگهبان را بر سر سفره‏اش مى‏نشاند و با آنها غذا مى‏خورد. همچنین از یاسر خادم نقل شده است كه گفت ... ادامه مطلب را مراجعه کنید ...

-----------------------------------------------------

از ابراهیم بن عباس نقل شده كه گفت: چون امام رضا (ع) تنها بود و براى او غذا مى‏آوردند آن حضرت خادمان و غلامان و حتى دربان و نگهبان را بر سر سفره‏اش مى‏نشاند و با آنها غذا مى‏خورد. همچنین از یاسر خادم نقل شده است كه گفت: چون آن حضرت تنها مى‏شد همه خادمان و چاكران خود را جمع مى‏كرد، از بزرگ و كوچك، و با آنان سخن مى‏گفت و با آنان انس مى‏گرفت و آنان با او مأنوس می شدند. كلینى در كافى به سند خود از مردى بلخى روایت مى‏كند كه گفت: با امام رضا (ع) در سفر به خراسان همراه بودم. پس روزى خواستار غذا شد و خادمان سیه چرده خود را نیز بر سفره خود نشاند یكى از یارانش به او عرض كرد: اى كاش غذاى اینان را جدا مى‏كردى. فرمود: پروردگار تبارك و تعالى یكى است و مادر و پدر هم یكى و پاداشها بسته به اعمال و كردارهاست.
در سیره اخلاقی امام رضا (ع) همین بس که با زبان و سخنشان هرگز به هیچ كس جفا نكردند و كلام كسى را نمی برید مگر آن شخص خود از گفتن باز ایستد. و حاجتى را كه مى‏توانست‏برآورده سازد رد نمى‏كرد. پاهایش را دراز نمى‏كرد و هرگز روبه‏روى كسى كه نشسته بود، تكیه نمى‏داد و هیچ كس از غلامان و خادمان خود را دشنام نمى‏داد. هرگز آب دهان بر زمین نمى‏افكند و در خنده‏اش قهقهه نمى‏زد بلكه تبسم مى‏نمود و چهره اش خندان می شد. كلینى در كافى به سند خود نقل كرده است كه مهمانى براى امام رضا (ع) رسید. امام شب در كنار مهمان نشسته بود و با وى سخن مى‏گفت كه ناگهان وضع چراغ تغییر كرد. مرد مهمان دستش را دراز كرد تا چراغ را درست كند ولى امام او را از این كار بازداشت و خود به درست كردن چراغ پرداخت و آن را درست كرد. سپس فرمود: ما قومى هستیم كه میهمانان خود را به كار نمى‏گیریم. همچنین در كافى به سند خود از یاسر و نادر خادمان امام رضا (ع) نقل شده است گفتند: ابو الحسن، صلوات الله علیه، به ما فرمود: اگر من بالاى سرتان بودم و شما خواستید از جا برخیزید، در حالى كه غذا مى‏خورید برنخیزید تا از خوردن دست‏بكشید و بسیار اتفاق مى‏افتاد كه امام بعضى از ما را صدا مى‏زد و چون به ایشان گفته مى‏شد آنان در حال خوردن هستند، مى‏فرمود: بگذاریدشان تا از خوردن دست‏بكشند.

 

موضوع : مطالب علمی رضوی،  داستان رضوی، 

برچسب ها: خادمان امام رضا (ع)، خادمان رضوی، رفتار امام رضا (ع)، داستان رضوی، نقل رضوی،  

امتیاز مطلب :