تبلیغات
Sun Eight | پایگاه اینترنتی و تخصصی رضوی - امر به معروف و نهی از منکر از دیدگاه امام رضا (ع) - قسمت اول

 

                                                                         

            

name jaygozin ax

 

 
           تاریخ : چهارشنبه 1392/08/8 | 12:10 ب.ظ | نویسنده : علی بشارت لو  

" امر به معروف و نهی از منکر " گستردگی معنایی وسیعی دارد.قبل از هر چیزی باید معنی و مفهوم آن روشن شود . امر به معروف به معنای فرمان دادن به کارهای خوب و نهی از منکر به معنای بازداشتن از کارهای بد است . همچنین امر به معروق و نهی از منکردر صورتی است که تارک معروف و مرتکب منکر بداند کاری را که ترک کرده واجب است و کاری را که انجام می دهد حرام است . بنابراین آگاهی دادن و شناساندن معروف و منکر به کسی که آن ها را نمی شناسد از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر شمرده نمی شود ، اما بعضی از علما مفهوم آن را توسعه داده اند و ارشاد جاهل را نیز در شمول آن قرار داده اند .

با توجه به این یکی امروزه یکی از  کار های مهم " امر به معروف و نهی از منکر " برشمرده می شود ، ما نیز از این به بعد در وبلاگ خورشید هشتم مطالبی را با این موضوع و از دیدگاه امام رضا (ع) قرار می دهیم . در قسمت اول  ، ما به دو موضوع می پردازیم ، یعنی موضوع های : " نهی از ستم هر چند ناچیز "  و " امر رسیدگی به امور مسلمانان " که می توانید در ادامه مطلب آن را به صورت کامل مطالعه بفرمایید.

------------------------------------------------------------------------

نهی از ستم به ضعفا هر چند ناچیز :

امام هر گاه با مأمون تنها می شد او را موعظه و امر به معروف و نهی از منکر می کرد . و از عذاب الهی هشدار می داد گویند روزی امام بر مأمون وارد شد دید او وضو می گیرد و غلامش به دست او آب می ریزد امام رضا ( ع ) به او فرمود : « ای رئیس مؤمنان هیچ کس را در عبادت خدا شریک قرار مده . »

 مأمون غلام را رد کرد و خود وضویش را به پایان رسانید .  

امر به رسیدگی به امور مسلمانان :

امام ( ع ) هنگامی که مأمون با خوشحالی از فتح یکی از بلاد کابل سخن می گفت ، به او فرمود : « ای رئیس مؤمنان در مورد امت محمد ( ص ) و مسؤلیت زمامداری که خداوند آن را در اختیارت نهاده از خدا بترس . همانا تو امور مسلمانان را تباه ساخته ای ، حکمرانی را به غیر خود واگذار نموده ای که در میان مسلمانان به غیر حکم خدا حکمرانی می کنند ( تو با نصب فرمانداری نالایق و ستمگر ، حق مسلمانان بلاد را تباه نموده ای . اکنون به خاطر فتح فلان قریه خوش رقصی می کنی ؟ ) تو در این بلاد نشسته ای ولی خانه ی هجرت و محل فرود وحی ( مدینه ) را ترک نموده ای ( و بر اثر ظلم حکمرانان ستمگرت ) به مسلمانان مهاجر و انصار ظلم می شود ، به طوری که مدتها بر بی نوایی و ستمدیدگی افرادی از آنها می گذرد و دسترسی به تو ندارد و کسی به داد آنها نمی رسد از خدا بترس ، و به امور مسلمانان توجه داشته باش ! آیا نمی دانی که زمامدار مسلمان مانند ستون خیمه است ، که هر کسی در درون خیمه است بخواهد می تواند آن ستون را بگیرد ، تو نیز باید به مسلمانان این گونه نزدیک باشی و مردم به دسترسی داشته باشند و شکایتهای خود را به تو برسانند .

--------------------------------------------------------------------------

 » منبع :  عیون اخبار الرضا ج 2 ص 160 و 161  


 

موضوع : امام رضا (ع)،  نصیحت ها و اندرز ها،  مطالب علمی رضوی،  مقالات رضوی، 

برچسب ها: امر به معروف، نهی از منکر، امر به معروف از دیدگاه امام رضا (ع)، نهی از منکر از دیدگاه امام رضا (ع)،  

امتیاز مطلب :