تبلیغات
Sun Eight | پایگاه اینترنتی و تخصصی رضوی - یاران امام رضا (ع) - قسمت سوم

 

                                                                         

            

name jaygozin ax

 

 
           تاریخ : سه شنبه 1392/08/7 | 10:46 ق.ظ | نویسنده : علی بشارت لو  

سومین قسمت از معرفی اصحاب امام رضا (ع) که بعد از مدتی به سومین قسمت این موضوع پرداختیم ، در این قسمت به معرفی " نصر بن قابوس محمّد " ، " محمد بن اسماعیل بن بزیع " و " زکریا بن آدم بن عبدالله " می پردازیم .

دقت داشته باشید که این قسمت ادامه دارد ...

برای مطالعه متن به ادامه مطلب مراجعه کنید .


----------------------------------------------------------------------------------------------

نصر بن قابوس محمّد :

روایت می کند از حضرت صادق علیه السلام وموسی بن جعفر علیه السلام و حضرت رضا علیه السلام و صاحب منزلت است نزد ایشان. شیخ طوسی فرموده که وکیل حضرت صادق(ع) بود مدت بیست سال و نفهمید که او وکیل آن حضرت است و او مردی خیر وفاضل بود وشیخ مفید در ارشاد او را خاصه حضرت امام موسی (ع) شمرده واو را اهل علم وفقه از شیعه ی آن حضرت گفته و روایت کرده از او حضرت رضا(ع).

شیخ کشی از او روایت کرده که گفت: در منزل حضرت ابوالحسن موسی (ع) بودم پس گرفت آن حضرت دست مرا و آورد مرا در اطاقی از خانه پس در را گشود پسرش علی (ع) را دیدم و در دستش کتابی است که در آن نظر می کند پس فرمود به من : ای نصر! می شناسی این را ؟ گفتم آری ،این پسر توست.

فرمود : ای نصر1 می دانی چیست این کتابی که در آن نظر می کند؟

گفتم : نه، فرمود: این جفری است که نظر نمی کند در آن مگر پیغمبر یا وصی پیغمبر.


محمد بن اسماعیل بن بزیع :

از اصحاب امام رضا علیه السلام است ودرک کرده حضرت جواد(ع) را و روایت است که او و احمد بن حمزه ی بن بزیع در عداد وزراء بودند وثقه وجلیل القدر علی بن نعمان که از اصحاب حضرت رضا(ع) است وصیت کرد که کتابهایش را به محمّد بن اسماعیل بن بزیع بدهند.

این محمد همان است که حضرت جواد (ع) پیراهنی خواست که کفن خود نماید حضرت برای اوفرستاد وامر فرمود که تکمه های او را بکند ومحمد در (فید) که اسم منزلتی است در طریق راه مکه وفات کرد.

امام رضا(ع) فرمود:

هرکه بیاید نزد قبر برادر مؤمن خود ودست بر قبر او گذارد وهفت مرتبه بخواند سوره ی قدر زا، ایمن گردد از فزع اکبر، یعنی از ترس بزرگ روز قیامت در امان باشد.

در روایت دیگر است که راوی گفته با محمّد بن علی بن بلال رفتیم سر قبر ابن بزیع محمّد در نزد قبر روبه قبله نشسته وقبر را به جلو خود قرار داد و گفت:

خبر داد مرا صاحب این قبر که شنید از حضرت جواد (ع) که هر که زیارت کند قبر برادر مؤمن خود را و بنشیند نزد قبر او و رو به قبله کند وبگذارد دست خود را بر قبر وهفت مرتبه بخواند:«انّا اَنزَلناهُ فِی لَیلَةِ القَدرِ» را ، ایمن شود از فزع اکبر.

از جمله چیزهایی که دلالت دارد بر جلالت محمد بن اسماعیل واختصامش به حضرت امام رضا(ع) آن چیزی است که نقل شده از جناب سید مرتضی والد علامه طباطبائی بحر العلوم که در شب ولادت پسرش علامه مذکور در خواب دید که حضرت امام رضا (ع) محمد بن اسماعل بن بزیع را فرستاد با شمعی وآن شمع را روشن کرد بر بام خانهی والد بحرالعلوم، پس بلند شد روشنایی از آن شمع به حدی که نهایت آن دیده نمی شود.


زکریا بن آدم بن عبدالله :

صاحب منزلت بود نزد حضرت رضا(ع) شیخ کشی روایت کرده از زکریا بن آدم که گفت:

عرض کردم به حضرت رضا(ع) که من می خواهم بیرون روم ازمیان اهل بیت خود که سفیهان در میان ایشان بسیار شده.

فرمود: این کار را نکن، زیرا که به واسطه ی تو دفع می شود از ایشان (آن سفاهت ) همچنان که دفع می گردد از اهل بغداد به واسطه ی حضرت ابوالحسن کاظم(ع).

روایت کرده از علی بن مسیب همدانی که از ثقات اصحاب حضرت رضا(ع) است که گفت:

عرض کرد به امام رضا(ع) که راه من دور است وهمه وقت نمی توانم به خدمت شما برسم از کی اخذ کنم احکام دین را؟ حضرت فرمود:«بگیر معالم دین خود را زکریا بن آدم القمی که مأمن است بر دین ودنیا».

واز جمله سعادت که زکریا بن آدم به آن فائز شد آن بود که یک سال با حضرت رضا(ع) از مدینه به مکه برای حج مشرف شد وزمیل آن حضرت بود تا مکه، ظاهر مراد آن است که هم محمل آن حضرت بود.

علامه مجلسی از (تاریخ قم) نقل کرده که مدح اهل قم فرموده اکثر اهل قم از اشعریین می باشند وپیغمبر(ص)دعای آمرزش کرده در حق ایشان وگفته:«اَللّهمَّ اغفرللاَشعَریینَ صَغیرِهِم وکَبیرِهِم»

و هم فرموده اشعریون از من اند و من از ایشانم واز مفاخر ایشان آن است که اول کسی که ظاهر کرد شیعگی را به قم، موسی بن عبدالله بن سعید اشعری بود ونیز از مفاخر ایشان است آنکه حضرت رضا(ع) فرمود به زکریا بن آدم بن عبدالله بن سعید اشعری ، خداوند دفع کند بلا را به سبب تو از اهل قم همچنان که دفع می کند بلا را از اهل بغداد به واسطه ی قبر موسی بن جعفر(ع) وهم از مفاخر ایشان آنکه ایشان وقف کردند مزرعه ها وملک های بسیار بر ائمه (ع) اکرام کردند جماعت بسیاری از ایشان را به هدیه ها وتحفه ها وکفنها که از آن جماعت می باشند.

شیخ کشی روایت کرده به سند معتبر از زکریا بن آدم که گفت: وارد شدم بر حضرت امام رضا(ع) از او شب وتازه مرده بود ابوجریر زکریا بن ادریس قمی ، پس حضرت سوال کرد مرا از او وترحم فرمود بر او یعنی فرمود:« رَحمَةُ اللهُ وَ لَم یَزَل یحدِّثنی وَ اُحَدِّثُهَ حَتّی طَلَعَ الفَجرَ فَقامَ علیه السلام فَصَلَّی الفَجر.»

وپیوسته سخن می گفت با من ومن سخن می گفتم با او تا صبح طلوع کرد پس حضرت برخاست ونماز فجر خواند.

قبر او در وسط قبرستان قم در محوطه ی معروفه شیخان کبیر معروف است و در جوار او است قبر پسرعمش زکریا بن ادریس بن عبدالله بن سعید اشعری قمی معروف به ابوجریر که از اصحاب حضرت صادق (ع) وحضرت موسی(ع) وحضرت رضا0,9 وصاحب منزلت بوده وهم جوار او مدفون است، آدم بن اسحاق بن عبدالله بن سعد اشعری که فرزند برادر زکریا بن آدم است.

 ---------------------------------------------------------------------

منبع: گروه تحقیق ولیعصر ، عشق هشتم،پاییز 88  ،ص 61 - 64 و 65


 

موضوع : امام رضا (ع)،  یاران امام رضا (ع)، 

برچسب ها: یاران امام رضا (ع)،  

امتیاز مطلب :