تبلیغات
Sun Eight | پایگاه اینترنتی و تخصصی رضوی - مقالات رضوی - وظایف مجاوران حرم رضوی

 

                                                                         

            

name jaygozin ax

 

 
           تاریخ : جمعه 1392/07/26 | 07:27 ب.ظ | نویسنده : علی بشارت لو  

یکی دیگر از مقالات وبلاگ خورشید هشتم را در اختیار شما می گذاریم .

مقاله ی بسیار زیبا که به موضوع " وظایف مجاوران حرم رضوی " می پردازد و از تمامی جنبه ها آن را بررسی می کند . این مقاله قسمتی از کتاب " چشمه سار معرفت  " با تالیف ، " مرحوم آیت العظمی محمد شیرازی ( قدس ره ) "  می باشد . امیدوارم از این مقاله لذت ببرید . به ادامه مطلب مراجعه کنید ...

-------------------------------------------------------------------------------------

بسم الله الرّحمن الرّحیم
الحمد لله ربّ العالمین والصّلاة والسّلام على رسوله محمّد وآله الطّاهرین

وهابى ها تاكنون دو بار قبور ائمه مدفون در بقیع را خراب كرده اند؛ یك بار در صدو هشتاد سال قبل كه پس از آن شیعیان بر مخالفان خود پیروز شدند و قبور ائمه (علیهم السلام) را بازسازى كردند و بار دوم، شصت و اندى سال قبل بود كه در این مرحله هنوز قبور آن پاكان و راهبران هدایت به همان حال مانده و بازسازى نشده است.
هر چند معلوم نیست كه قبر حضرت زهرا (علیها السلام) در قبرستان بقیع هست یا خیر، اما اگر قبر آن حضرت نیز در قبرستان بقیع نباشد، حداقل قبر چهار امام معصوم (علیهم السلام)، حضرت ام البنین و عده اى از بستگان و یاران پیامبر(صلى الله علیه وآله) در آنجاست، اما دراثر كارشكنى مخالفان، اكنون قبور ائمه (علیهم السلام)، بدون حرم و ضریح باقى مانده است.

:: مشهد الرضا (علیه السلام) خورشید زمینى

در مشهد یك امام معصوم مدفون است و آن همه تشكیلات و زوار دارد، ولى در قبرستان بقیع كه یقیناً مدفن چهارتن از ائمه (علیهم السلام) است و قبر حضرت زهرا(علیها السلام) نیز شاید درآن جا باشد، هیچ صحن و سراى و حرمى ندارند و بسیارى از شما حضار محترم از نزدیك وضعیت غبار آن جا را مشاهده كرده اید، اما باید به این نكته توجه داشته باشیم كه علت مهم این مسأله تنبلى و ضعف شیعیان است.
با وجود این كه حضرت معصومه (علیها السلام) در شمار چهارده معصوم نیستند، بلكه تنها دختر امام معصومند حرم و بارگاهى شكوهمند و زوار بسیارى دارند. از امام جواد(علیه السلام)روایت شده است كه فرمود: «من زار عمّتی بقم فله الجنّة؛(1) هر كس [قبر] عمه ام در قم را زیارت كند بهشت براى او واجب خواهد شد».
در مقابل، قبور ائمه بقیع، به علت كوتاهى شیعیان حدود هفت دهه، همچنان خراب مانده است.
حضار محترم كه در عراق بوده اند، به یاد دارند كه روز هشتم شوال، در عراق تعطیل مى شد و شیعیان مجالس سوگوارى بر پا مى كردند، ولى در ایران برنامه اى به این مناسبت وجود نداشته است، اما از این تاریخ به یاد داشته باشید كه در سال هاى آینده، روز هشتم شوال را زنده بدارید تا زمانى كه روزى قبور ائمه بقیع(علیهم السلام)تعمیر شود.

:: چند تذكر

پس از بیان این مقدمه، اكنون براى شما آقایانى كه از مشهد به قم آمده اید و در این مجلس حضور دارید، درباره چند موضوع مطالبى بیان مى كنم:
1. قدر مشهد را بدانید، زیرا شما در شهرى زندگى مى كنید كه مرقد ملكوتى امام مفترض الطاعه در آن وجود دارد و غیر از شهرهاى نجف، كربلا، كاظمین، سامرا، و مدینه، هیچ كجاى دنیا قداست مشهد را ندارد، چون ـ همان گونه كه در زیارت نامه آن حضرت مى خوانیم ـ امام مرده و زنده ندارد، بلكه در هر دو حال سخن ما را مى شنود و جواب ما را مى دهد؛ آن جا كه آمده است: «أشهد أنك تسمع كلامی و ترد جوابی؛ گواهى مى دهم كه سخنم مى شنوى و پاسخم مى دهى»، البته افرادى بوده اند كه پس از مرگ امامان خود نیز با آنان گفتگو مى كرده اند، ولى [متأسفانه و به دلایلى كه بر هیچ كس پوشیده نیست،] ما سخنان آن بزرگواران را نمى شنویم.
یكى از علماى بزرگ شیعه، به نام «شیخ الطائفه طوسى» اهل مشهد بود. وى هزار سال قبل مى زیست و در نجف سكونت داشت. نقل شده است كه هرگاه او به ضریح حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام) سلام مى كرد، جواب سلام خود را از داخل ضریح مى شنید. خلاصه، باید قدرشناس نعمت بارگاه ملكوتى امام رضا(علیه السلام)در مشهد باشید. مبادا مانند برخى از مردم نعمت خدادادى وجود حرم ملكوتى حضرت على بن موسى الرضا (علیه السلام) كفران كنیم، بلكه باید به جهت داشتن چنین موهبتى به خود افتخار كنیم.
2. شما حوزه علمیه نیرومندى دارید كه هفت هزار طلبه در آن تحصیل مى كنند، ولى باید حوزه مشهد بسیار قوى تر از آنچه هست باشد و عده اى مجتهد و مرجع در آن تربیت شوند.
نكته اى كه باید شما به عنوان قدرشناسى از نعمت الهى به آن توجه كنید این است كه بدانید بخشى از مسئولیت حفظ حوزه مشهد بر عهده شماست، یعنى این كه از هر خانواده كه فرزندان پسر دارند، یك نفرشان طلبه شود و در این صورت، خدمتگزار واقعى امام زمان (عجل الله فرجه) و نگهبان حریم حضرت رضا(علیه السلام)خواهد شد.
همچنین تبلیغ كنید تا دیگران نیز فرزندانشان را براى تحصیل علوم دینى، به حوزه بفرستند، زیرا روحانى شیعه كم است. مثلا در قم بیست هزار و مشهد هفت هزار طلبه مشغول تحصیل هستند، ولى در عربستان سعودىِ تحت حاكمیت وهابى ها و تنها در شهر مكه یك صد و پنجاه هزار طلبه در مدارس دینى مشغول تحصیل هستند. بنابراین ما شیعیان باید در این زمینه بیشتر تلاش كنیم تا تعداد بیشترى از فرزندانمان جذب حوزه هاى علمیه شوند و شمار سربازان و نوكران امام زمان (عجل الله فرجه) را افزایش دهند.
در گذشته سفر به مكه و مدینه مانند سفر به مشهد بود، یعنى همان گونه كه هر كس در ایران آزادانه به مشهد، اصفهان، شیراز یا دیگر شهرهاى ایران سفر مى كند، سفر به مكه و مدینه نیز براى مسلمانان آزاد بود و نیازى به گذرنامه نداشتند، امّا وهابى ها باعث شده اند كه این مشكلات و گرفتارى ها براى امت اسلام پیش آید.
3. به صورت هفتگى یا ماهیانه در منزل خود مجلس روضه برگزار كنید و آگاه باشید كه مجالس روضه فواید فراوانى به همراه دارد كه به برخى از آنها اشاره مى شود؛ از جمله این كه ما نمى دانیم در آینده چه مشكلاتى پیش رو خواهیم داشت، وانگهى امام رضا (علیه السلام) از امام سجاد (علیه السلام) روایت كرده كه فرمود: «إنّ الدعاء لیرد البلاء و قد اُبرم إبراماً؛(2) دعا و راز و نیاز بلایى را كه قطعاً باید بر انسان نازل شود باز مى دارد». پرواضح است این مجالس زمینه دعا و راز و نیاز با خدا را براى رفع بلا فراهم مى كند.
دیگر این كه همسر، فرزندان، خواهران، برادران، بستگان و همسایگان، با حضور در این مجالس احكام، آداب و اخلاق اسلامى را فرا مى گیرند كه در تربیت و تقویت بنیه دینى فرزندان ما بسیار مؤثر است.
نكته قابل توجه در برگزارى مجالس روضه این است كه ضرورتاً این گونه نیست كه در این مجالس خانگى حتماً از میهمانان پذیرایى شود. البته اگر كسى توانایى پذیرایى داشته باشد و از میهمانان پذیرایى كند، پاداش آن را خواهد گرفت.

:: شاهدى از گذشته نزدیك

شخصى در كربلا زندگى مى كرد كه در مجالس روضه، به پذیرایى با چاى بسنده نكرده، بلكه با میوه، شیرینى، شربت یا دوغ از میهمانان مجلس روضه پذیرایى مى كرد، چرا كه او و امثال او به ارجمندى و پاداش این كار واقف بودند و هستند و قطعاً پاداش شان نزد خدا محفوظ است، اما برگزارى مجالس بدون پذیرایى نیز اشكالى ندارد.
رسول اكرم (صلى الله علیه وآله) امام حسین، امام رضا، حضرت زهرا و دیگر ائمه(علیهم السلام) بسیار توانا هستند و قدرت آنان بى نهایت است. البته براى این كه انسان بتواند از قدرت آنان بهره مند شود، باید صادقانه از آنان حاجت بطلبد و اگر كسى صادقانه به آنان متوسل شود مشكلاتش رفع خواهد شد.
روزى از شخصى كه تازه به عراق آمده بود پرسیدم: وضع كربلا چطور است؟
گفت، شب هاى جمعه و شب عرفه بسیار شلوغ مى شود و سیل زوار و جمعیت مشتاق امام حسین(علیه السلام)به كربلا سرازیر مى شود. ما باید توجه داشته باشیم كه امامان افراد عادى نیستند، از این رو خدا هزار و چهارصد سال است آنان را با این عظمت حفظ فرموده است و براى حضرت بارى تعالى آسان است كه عظمت آنان را چهار صد میلیون سال دیگر و حتى براى همیشه حفظ كند.
خداى متعال در مقایسه داشته هاى انسان و داشته هاى حضرتش مى فرماید: (مَا عِندَكُمْ یَنفَدُ وَ مَا عِندَ اللَّهِ بَاق...)(3)؛ «آنچه پیش شماست تمام مى شود و آنچه پیش خداست پایدار است».
[روشن باشد كه خدمت به تشكیلات اهل بیت(علیهم السلام) و هزینه كردن در دستگاه آن پاكان، در واقع، مال فناپذیر انسان را به خزانه ماندگار و كاستى ناپذیر خداى منان سرازیر مى كند تا در موقع نیاز، چندین برابر آن به انسان بازگردد و البته بهشت، برترین این اندوخته هاست].
البته برخى از مردم از شناخت كافى نسبت به مقام امامان بى بهره اند، لذا گاهى افراد وارد حرم مى شوند و یك سلام عرض مى كنند، زیارت مى خوانند و در حالى كه با همراهانشان درباره خرید و فروش و مسائل مادى گفتگو مى كنند، از حرم خارج مى شوند، غافل از این كه در مقابل امامى ایستاده اند كه تمام هستى در اختیار اوست و به امر خداى متعال تمام دستگاه الهى در اختیار این خاندان است؛ اختیاراتى كه در قالب معجزه آشكار مى شود و شما مردم مشهد، نوعاً شاهد معجزه آن حضرت هستید.
بنابراین از صمیم قلب به عظمت امام رضا(علیه السلام) توجه داشته باشید و بدانید كه اگر قلب انسان به خدا و اولیایش توجه داشته باشد، كارهاى بزرگى انجام مى دهد و اساساً همین قلب خدایى است كه انسان را به بهشت مى برد كه حضرت بارى تعالى در این باره مى فرماید: (إِلاَّ مَنْ أَتَى اللَّهَ بِقَلْب سَلِیم)(4)؛ «مگر كسى كه دلى پاك به سوى خدا بیاورد».
امام رضا(علیه السلام) كه خود بنده خالص خداست و همانند دیگر افراد خاندان عصمت و رسالت از هرپلیدى پاك است(5)، قلب سلیم مى خواهد. اگر كسى با قلب سلیم و به طور جدى از امام رضا(علیه السلام) بخواهد كه ـ مثلاً ـ راه كربلا باز شود یك لحظه مشكلات و موانع بر طرف، و راه كربلا باز مى شود، زیرا خدا كلید هستى را در اختیار ائمه(علیهم السلام)قرار داده است.
در روایت آمده است كه امام صادق (علیه السلام) فرمود: «أنّ الله أدَّب نبّیه (صلى الله علیه وآله) فلما انتهى إلى ما أراد، قال له: (وَ إِنَّكَ لَعَلَى خُلُق عَظِیم)(6) بآدابه، ففوض إلیه دینه...؛(7) خداى متعال، پیامبرش را به آداب خود پروراند و چون به آنچه اراده فرموده بود رسید، خطاب به او فرمود: «و راستى تو را خویى والاست» آن گاه دین خود را بدو تفویض نمود» هر چند این حدیث درباره تفویض دین به رسول خدا(صلى الله علیه وآله) و ولایت شرعى ایشان است، اما خداى متعال در ولایت تكوینى نیز تمام هستى را در اختیار رسول خود قرار داده است و او را مجاز گردانده تا هرگونه صلاح مى داند در آن تصرف كند. حال اگر كسى این واقعیت را باور كند، بى تردید حاجتش را از این خاندان خواهد گرفت و بدون شك ما مسلمانان كه غرق در مشكلات هستیم بیشتر به آن بزرگواران نیاز داریم.

:: برخوردارى از كرم رضوى

پشت قبر حضرت امام رضا(علیه السلام) قبرى است كه گنبدى سبز دارد و گدایى به نام «الله وردى خان» در آن آرمیده كه كور مادر زاد بوده و در صحن امام رضا(علیه السلام) گدایى مى كرد. روزى در صحن رضوى بود كه سر و صدایى به گوشش رسید. از اطرافیانش علت هیاهو را پرسید، به او گفتند: نادرشاه مى خواهد به زیارت امام رضا(علیه السلام) بیاید. شخص نابینا با خود فكر كرد خوب است پول كلانى از شاه بگیریم، از این رو آماده شد و با ورود شاه به صحن، با صداى بلند گفت: به من فقیر كمك كنید.
نادرشاه گفت: عمو چرا كار نمى كنى؟
گفت: نابینا هستم و مدت چهار ده سال است در صحن گدایى مى كنم.
نادر از او پرسید: در بارگاه چه كسى گدایى مى كنى؟
گفت: حضرت رضا(علیه السلام). نادر نام پدران و ویژگى هاى امام رضا(علیه السلام)را از او پرسید و او مشخصات آنان را باز گفت و اظهار داشت: ایشان مى تواند هر كارى كه بخواهد انجام دهد و حاجات مردم را بر آورده كند.
نادرشاه به یكى از محافظان خود دستور داد او رابازداشت كند، آن گاه به او گفت: تو معتقدى كه امام رضا(علیه السلام)هر كارى بخواهد مى تواند انجام دهد، ولى با وجود این اعتقاد، چهار ده سال است چشمانت نابیناست! من مى روم حرم و بر مى گردم اگر دیدم هنوز نابینا هستى همین جا گردنت را مى زنم.
شخص نابینا بر اثر تهدید نادرشاه بى هوش بر زمین افتاد، و در همان حال به امام(علیه السلام) متوسل شد، ناگاه وجود شخصى را نزد خود حس كرد كه دستش را به چشمان او كشید و چشمانش شفا یافت و همان دم به هوش آمد. هنگامى كه نادرشاه از حرم برگشت دید او شفا یافته است. لذا به عنوان هدیه، پولى به او داد، ولى او از پذیرفتن آن خوددارى كرده، گفت: اكنون كه امام رضا(علیه السلام) مرا شفا داده، نیازى به پول ندارم، بلكه محلى براى پذیرایى از زوار آن حضرت بنا مى كنم و پس از آن، همین مهمانسراى فعلى امام رضا(علیه السلام) راساخت.
به هر حال، امامان توانایى انجام این گونه معجزات را دارند، اما به شرط این كه شخص نیازمند، صادقانه و از صمیم قلب از آنان حاجت بطلبد و این شخص نیز چون صادقانه از امام رضا(علیه السلام)خواست كه شفا پیدا كند حاجتش برآورده و نام او نیز براى همیشه ماندگار شد.
در زمان رضا شاه مسئولان شهر مشهد تصمیم گرفتند قبر او را خراب كرده، در طرح خیابان قرار دهند، اما ناگهان استاندار وقت مشهد به بیمارى شدید كلیه مبتلا شد به گونه اى كه پزشكان از درمان او عاجز شدند. از این رو استاندار به محضر آقا شیخ حسن على مى رود و از او مى خواهد براى درمان بیماریش به او كمك كند. شیخ حسن على به او مى گوید: من به شرطى شما را معالجه مى كنم كه از خراب كردن قبرالله وردى خان منصرف شوى. استاندار نیز شرط او را قبول كرد. آن گاه شیخ حسن على كمى نبات به او داد و او با خوردن آن نبات از درد كلیه رهایى یافت و به عهدش وفا كرد و آن قبر را به حال خود واگذاشت و قبر او مزار مردم متدین شده است. به راستى اگر كسى با قلب سلیم از امامان حاجت بطلبد بى تردید حاجاتش را برآورده مى سازند.

:: پرهیزگارى

آخرین موضوع این است كه تقوا و اخلاق اسلامى را فراموش نكنید و همواره به یاد خدا باشید و هیچ گاه مرتكب گناه نشوید، زیرا معصیت، دنیا و آخرت انسان را نابود مى كند.
بحمدالله شما اهالى مشهد از تیررس موشك هاى دشمن بعثى عراق دور بودید، اما حكومت عراق شهرهاى مرزى و نیز، اصفهان، تهران و قم را با موشك هاى ویرانگر مورد هدف قرار مى داد كه مردم از غرش آن وحشت و فرار مى كردند. البته چنین ترس و هراسى با آتش دوزخ به هیچ وجه قابل مقایسه نیست، چرا كه خدا در توصیف دوزخ مى فرماید: (إِنَّهَا تَرْمِى بِشَرَر كَالْقَصْرِ )؛ (8)«[دوزخ] چون كاخى [بلند] شراره مى افكند».
به هر حال، انسان باید تصمیم بگیرد حقیقتاً با خدا باشد و دروغ نگوید و به صفات رهبران الهى آراسته شود؛ صفاتى كه خدا آن را ستوده و برخورداران از آن را تمجید نموده، مى فرماید: (فَبَِما رَحْمَة مِّنَ اللَّهِ لِنتَ لَهُمْ)(9)؛ «پس به [بركت] رحمت الهى، با آنان نرمخو [و پر مهر] شدى».
یكى از صفات والاى پیامبر(صلى الله علیه وآله) خوش اخلاقى و نرمخویى بود، ایشان با همه مردم با خوش رویى برخورد مى كردند و مى فرمودند: انسان بداخلاق سرانجام به دوزخ خواهد رفت و انسان خوش اخلاق، سرانجام در بهشت جاى خواهد گرفت.
همچنین شما حضار محترم كه در جوار حضرت رضا (علیه السلام) زندگى مى كنید باید با سرمشق قرار دادن سیره امام رضا(علیه السلام) روح تعاون و تعامل با مردم داشته باشید، چه این كه قرآن كریم در این باره مى فرماید: (تَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَى)؛(10) «و در نیكوكارى و پرهیزگارى با یكدیگر همكارى كنید».
مثلا اگر یكى از بستگان یا آشنایان یا همسایگان تان بیمار است، به عیادت او بروید، اگر فقیر است یا مشكل مالى دارد به او كمك كنید تا مشكلش رفع شود.
پیامبر(صلى الله علیه وآله) فرمودند: تا زمانى كه مردم با یكدیگر تعاون و همكارى داشته باشند به بلا گرفتار نمى شوند.

:: چكیده سخن

بنابراین، مردم مشهد كه از نعمت بزرگ مجاورت حرم ملكوتى حضرت امام رضا(علیه السلام) برخوردارند، براى قدرشناسى از این نعمت الهى باید نكات زیر را مراعات كنند:
1ـ قدرشناس نعمت زندگى در جوار حرم حضرت رضا(علیه السلام) باشند.
2ـ حوزه علمیه مشهد را تقویت كنند.
3ـ مجالس روضه خوانى برگزار كنند .
4ـ با توجه قلبى در حرم آن حضرت حاضر شوند و از صمیم قلب از ایشان حاجت بطلبند تا آن حضرت حاجاتشان را برآورده كنند.
5 ـ ضمن رعایت تقواى الهى و اخلاق اسلامى، روح تعاون و تعامل با مردم را در خود زنده و تقویت كنند.
امیدوارم به زودى راه عتبات عالیات عراق باز شود و حزب بعث نابود گردد و راه مكه و مدینه مانند صد سال قبل بار دیگر بر روى تمام مسلمانان گشوده شود تا آنان بتوانند بدون نیاز به گذرنامه و بدور از قوانین دست و پاگیر به زیارت خانه خدا و حرم مطهر نبوى مشرف شوند. از خداى منان مسألت دارم همه ما را اهل بهشت قرار دهد، والله المستعان.

والسلام علیكم ورحمة الله وبركاته


* این گفتار در روز دوازدهم ماه جمادى الاول سال 1410 ق. ایراد شده است.
(1). بحار الانوار، ج 48، ص 316.
(2). كافى، ج 2، ص 469.
(3). نحل (16)، آیه 96.
(4). شعراء (26)، آیه 89.
(5). این پیراستگى را خداى متعال تأیید كرده، مى فرماید: (یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنكُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَ یُطَهِّرَكُمْ تَطْهِیرًا...)؛ «خدا فقط مى خواهد آلودگى را از شما خاندان [پیامبر] بزداید و شما را پاك و پاكیزه گرداند» (احزاب (33)، آیه 33).
(6). قلم (68)، آیه 4.
(7). كافى، ج 1، ص 267.
(8). مرسلات (77)، آیه 32.
(9). آل عمران (3)، آیه 159.
(10). مائده(5)، آیه 2.

 

موضوع : مطالب علمی رضوی،  مقالات رضوی، 

برچسب ها: کتاب چشمه سار معرفت، آیت الله محمد شیرازی،  

امتیاز مطلب :