تبلیغات
Sun Eight | پایگاه اینترنتی و تخصصی رضوی - یاران امام رضا (ع) - قسمت دوم

 

                                                                         

            

name jaygozin ax

 

 
           تاریخ : جمعه 1392/06/29 | 09:25 ب.ظ | نویسنده : علی بشارت لو  

دومین قسمت از معرفی اصحاب امام رضا (ع) که به معرفی سه تن از یاران او یعنی " حسن بن محبوب السراد "  ، " حسین بن علی بن زیاد " ، " صفوان بن یحیی " می پردازیم .

منتظر معرفی دیگر یاران امام رضا (ع) باشید . ، مطالعه متن در ادامه مطلب ...


---------------------------------------------------------------------------

حسن بن محبوب السراد :

از ارکان اربعه عصر خود و از اصحاب اجتماع است و او را کتب بسیار است از جمله «کتاب حدود» و « دیات» و «فرائض» و « نکاح » و « طلاق» و کتاب « نوادر» که نحو هزار ورق است و کتاب«تفسیر» و غیره از حضرت امام رضا(ع) روایت می کند و از شصت نفر از اصحاب حضرت امام صادق (ع) روایت کرده ونقل شده که اهتمام (محبوب) پدر حسن در تریب او به مرتبه ای بوده که جهت عرغیب او در اخذ حدیث با او قرار داده بود که به هر حدیث که از علی بن ثرثاب استماع کند وبنویسید یک درهم به او بدهد واین علی بن رثاب از ثقات واجلاء علماء شیعه ی کوفه است وروایت می کند از حضرت امام صادق علیه السلام و حضرت موسی بن جعفرعلیه السلام و برادش یمان بن رثاب از روسای خوارج بوده و در هر سال سه روز این دوبرادر با هم اجتماع می کردند ومناظره می نمودندپس از آن از هم جدا می شدند ودیگر باهم به کلام حتی سلام مخاطبه نمی کردند.


حسین بن علی بن زیاد :

از جد خود الیاس روایت کرده است که در وقت احتضارش گفت: شاهد باشید واین ساعت، ساعت دروغ گفتن نیست هر آینه شنیدم از حضرت صادق علیه السلام که فرمود:

«ولله ! نمی میرد بنده ای که دوست دارد خداو ائمه علیه السلام را پس آتش مسّ بکند او را واین کلام را اعاده کرد دوبار وسه بار بدون آنکه از او سؤال کنند.»

شیخ طوسی روایت کرده از احمد بن محّمد بن عیسی بن قمی ، که به جهت طلب حدیث رحلت کردم به کوفه وملاقات کردم در آنجا حسن بن علی مشا را از او سؤال کردم که کتاب زرین وابان بن عثمان را برای من بیاورد ، چون آورد گفتم به او دوست دارم که اجازه دهی به من روایت این دو کتاب را ، گفت : خدا تو را رحمت کند! چه عجله ای داری برو بنویس از روی آنها بعد نگاه کن.

گفتم که از حوادثی که روزگار ایمن نیستم ، گفت : اگر من می دانستم که از برای حدیث مثل تو طالبی است هر آینه بسیار اخذ حدیث می کردم چه آنکه من درک کردم در این مسجد نهصد تن از مشایخ را که هریک می گفت:«حدیثی از جعفر بن محمد بر من بگو»

ابن شهر آشوب در (مناقب) روایت کرده از او که گفت: نوشتم در طوماری مسائلی چند که امتحان کنم به آن علی بن موسی (ع) را پس صبح حرکت کردم به سوی منزل آن حضرت ، از بسیار جمعیت که بر در خانه ی آن حضرت بود نرسیدم به در خانه در این حال خادمی را دیدم که می پرسید:

کیست حسین بن علی وشاء پسر دختر الیاس بغدادی؟

گفتم : ای غلام ! آن کس که تو می جویی منم . پس نوشته ای به من داد و گفت:

این است جواب مسائلی که با خود داری! پس من به سبب این معجزه باهره قطع کردم به امامت آن حضرت وترک کردم مذاهب واقفیه را.


صفوان بن یحیی :

از راویان حضرت امام جعفرصادق(ع) بود ونزد آن حضرت منزلتی عظیم داشت و در کتاب (فهرست) صفوان را(ثقة عین) گفته اند ابو عمرو کشی گفته که اجتماع کرده اند اصحاب ما بر تصحیح هرچه صفوان روایت نموده وعلم فقه او را مسلم داشته اند وصفوان در مال تجارت شریک بود با عبدالله بن جندب وعلی بن نعمان که از جمله مؤمنان بودند و هریک از ایشان در روزی پنجاه ویک رکعت نماز می گزاردند. پس در بیت الحرام با همدیگر عهد نمودند که هریک از ایشان که بعد از دیگری نمازهای او بگزارد وروزه بدارد. چون صفوان بعد از ایشان ماند بر آن عهد روزی یک صد وپنجاه وسه رکعت نماز می گزارد و هر سال سه ماه روزه می داشت و زکات مال خود را سه بار اخراج می نمود وهمچنین هر تبرعی که از برای خودمیکرد از برای ایشان دوبرابر به جا می آورد وثواب آن را به روح آن برادران مؤمنهدیه می فرمود! و ورع او به مرتبه ای بود که در بعضی از سفر ها شتر کسی را به کرایه گرفته وبه طریق ودیعت دو دینار به او داد که آن را به اهل کوفه رساند.

از معمر بن خلاد منقول است که حضرت ابوالحسن (ع) فرمود : دو گرگ حریص در کشتن گوسفندانی که شبانهای آنها با آنها نباشند ضررشان بیشتر نیست از حب ریاست در دین شخص مسلمان ، پس از آن فرمود:« لکن صفوان دوست نمی دارد ریاست را.»

شیخ طوسی فرموده که صفوان از چهل نفر از اصحاب امام صادق(ع) روایت کرده که کتب بسیار تنصیف کرده مانند کتابهای حسین بن سعید.

شیخ کشی نقل کرد که صفوان بن یحیی در سنه ی دویست وده در مدینه وفات کرد،، حضرت امام محد تقی (ع) برای او حنوط کفن فرستاد وامر فرمود:« اسماعیل بن موسی را که بر او نماز بخواند.»

--------------------------------------------------------------------------

منبع: گروه تحقیق ولیعصر ، عشق هشتم،پاییز 88  ،ص 62


 

موضوع : یاران امام رضا (ع)،  امام رضا (ع)، 

برچسب ها: یاران امام رضا (ع)، اصحاب امام رضا (ع)،  

امتیاز مطلب :