تبلیغات
Sun Eight | پایگاه اینترنتی و تخصصی رضوی - امام رضا(ع) با سفر به ایران تفرقه بین شیعیان را خاتمه داد !

 

                                                                         

            

name jaygozin ax

 

 
           تاریخ : پنجشنبه 1392/06/28 | 12:13 ب.ظ | نویسنده : علی بشارت لو  


امام رضا(ع) جغرافیای عالم تشیع را از مدینه به ایران منتقل کرده بود و سبب شده بود تا تفرقه و انشقاقی که بین شیعیان وجود داشت، خاتمه یابد.

گفتگوی بسیار زیبای شبکه خبرگزاری فارس با ریحانه حقانی، مدرس حوزه و دانشگاه و کلاس‌های عقیدتی حرم  مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)  را می توانید در ادامه مطلب ...
* محبت متقابل امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س)

ریحانه حقانی در ابتدای این گفت‌وگو ضمن تبریک دهه کرامت، میلاد حضرت معصومه(س) و حضرت امام رضا(ع) گفت: حضرت رضا(ع) 25 سال، تنها فرزند نجمه خاتون بود و پس از این مدت سرانجام ستاره‌ای تابان از دامان نجمه درخشید که هم سنگ امام هشتم بود و امام توانست والاترین عواطف انباشته شده را بر او نثار کند.

وی بیان داشت: بین حضرت معصومه(س) و برادرش امام رضا(ع) عواطف سرشار و محبت شگفت‌انگیزی بود؛ فقط به عنوان نمونه‌ عرض می‌کنم هنگامی که نصرانی از حضرت معصومه پرسید: شما که هستید؟ حضرت معصومه (س) ‌فرمود: «من معصومه، خواهر امام رضا(ع) هستم»؛ این تعبیر، از محبت سرشار آن حضرت به برادر بزرگوارش سرچشمه می‌گیرد.

این مدرس دانشگاه افزود: از طرفی امام رضا(ع) به خواهر گرامی‌اش لقب معصومه را داد که در روایت آمده، حضرت علی بن موسی الرضا(ع) فرمود: «من زار المعصومه بقم کمن زارنی»؛ هرکس معصومه(س) را در قم زیارت کند، مثل کسی است که مرا زیارت کرده است.

حقانی با اشاره به اینکه در زیارتنامه حضرت معصومه (س) می‌خوانیم: «یا فاطمة اشفعی لی فی الجنة فان لک عند الله شأناً من الشأن» گفت: این امر در مورد ایشان به همین سادگی بیان نشده است و ایشان مدارج قرب و کمال را طی کردند که در زیارتنامه ایشان که خود امام رضا (ع) آن را تعلیم می‌دهند، چنین عنوانی ذکر می‌شود.

وی تاکید کرد: حضرت معصومه (س) محبت واقعی و کامل به امام خود یعنی امام رضا (ع) داشت و متقابلا امام رضا (ع) هم ایشان را دوست می‌داشت. 

دلایل هجرت حضرت معصومه (س) به سمت برادر

مدرس حرم مطهر حضرت معصومه (س) در پاسخ به این سوال که دلایل هجرت حضرت معصومه پس از هجرت امام رضا (ع) چه بود؟ گفت: حضرت معصومه در سال 201 هجری قمری به اذن امام رضا (ع) رنج سفر را به جان خرید و عازم ایران شد. یعنی یک سال بعد از هجرت امام رضا (ع)، حضرت معصومه (س) به شوق دیدار برادر و ادای رسالت زینبی و پیام ولایت به همراه جمعی از برادران و برادرزادگان به طرف خراسان حرکت کرد که در هر شهر و محلى مورد استقبال مردم قرار می‌گرفت اما مقدر این بود که سفر ایشان به دیدار برادر نینجامد و ایشان بدون دیدار با برادر به قم آمدند.

وی ادامه داد: در طول این سفر و در شهر قم، آن حضرت نیز چون عمه بزرگوار خود حضرت زینب (س)، پیام مظلومیت و غربت برادر گرامیشان را به مردم مؤمن و مسلمان مى‌رساند و مخالفت خود و اهل بیت(ع) را با حکومت حیله‌گر بنى عباس اظهار مى‌کرد.

این مدرس حوزه با اشاره به اینکه حرکت و هجرت حضرت معصومه (س)، به تبع حرکت و هجرت امام رضا (ع) انجام شد بیان داشت: امام رضا (ع) جغرافیای عالم تشیع را از مدینه به ایران منتقل کرده بود و سبب شده بود تا تفرقه و انشقاقی که بین شیعیان وجود داشت، خاتمه یابد. مکتب فکری که شیعیان در آن دوره داشتند و به دست امام باقر و امام صادق علیهم السلام شکل گرفته بود، با هجرت امام رضا (ع) ترویج شد و حضرت معصومه (س) نسبت به امام زمان خویش که برادر بزرگوارشان امام رضا (ع) بودند، تولای تام داشتند. چنین هجرتی  باعث تحولات بسیاری از لحاظ تاریخی شد که آثار بسیاری برای تشیع به همراه داشت و همچنان دارد و مسلما اتفاقی و بدون برنامه نبود.

حقانی ادامه داد: بنابر نقل برخی کتب تاریخی، امام رضا (ع) نامه‌ای اختصاصی به خواهرشان نوشتند و توسط یکی از غلامان به مدینه ارسال کردند. ایشان به غلام خود دستور دادند تا در هیچ منزلی توقف نکند تا به مدینه برسد. امام رضا (ع) حتی نشانه خانه موسی بن جعفر (ع) را به غلام بیان می‌کند تا غلام از کسی نشانی را نپرسد. غلام به مدینه آمده و نامه را به حضرت معصومه (س) می‌دهد. حضرت معصومه به محض خواندن نامه برادر، هجرت را آغاز می‌کند.

مدرس دروس اعتقادی در حرم حضرت معصومه (س) بیان داشت: در عملکرد هجرت ایشان به ایران به تبع برادر بزرگوارشان امام رضا (ع) بر مبنای اجتماعی و تاریخی چند هدف عنوان می‌شود: 1. به جهت شوق دیدار برادر 2. به تبعیت از برادرشان و رسوا کردن دستگاه بنی عباس 3. به جهت تثبیت و گسترش پایگاه تشیع و 4. رسیدن به آرامگاه ابدی. 

* پیوند هجرت امام رضا و هجرت حضرت معصومه، تشیع را در ایران گسترش و تثبیت کرد 

ریحانه حقانی با بیان اینکه امام رضا (ع) با مرکزیت دادن جامعه شیعه، شیعیان را برای ورود به عصر انتظار و آمادگی برای مقابله و رویارویی با امتحانات و ابتلائات آخرالزمان هوشیار کرد، گفت: با هجرت امام رضا(ع) و بعد از آن، هجرت خواهر بزرگوارشان، محوریت قم و ایران برای تشیع تثبیت شد. این مسئله برکات بسیاری به همراه داشت.

وی افزود: بعدها وقتی حرم این بانوی گرامی در قم شکل گرفت، روات حدیث و علما و بزرگان دین به قم آمدند و حوزه علمیه تأسیس شد. پس از مدتها شاهد پیروزی انقلاب اسلامی و به دنبال آن ایجاد حکومت اسلامی بودیم. از اینجا مشاهده می‌شود که بین حرکت امام رضا (ع) و حرکت حضرت معصومه (س) ارتباط تنگاتنگی وجود دارد و بسیار قابل توجه است.

این مدرس درس‌های عقیدتی حرم حضرت معصومه تاکید کرد: ارتباط این خواهر و برادر بزرگوار و هجرت یکی پس از دیگری و پیوند اسلام و تشیع با ایران پس از آن، مسئله‌ای نیست که بشود به سادگی از کنار آن گذشت.

* «فداها أبوها» جمله معروفی که درباره حضرت معصومه (س) هم بیان شد

ریحانه حقانی گفت: بین فرزندان امام کاظم (ع)، و بین امام زادگان، جایگاه حضرت معصومه (س) بسیار برجسته  است. ایشان جزء شخصیت‌های بی نظیر جهان اسلام است.

وی بیان داشت: محور برجستگی خاص ایشان در بین امام زادگان و سایر فرزندان موسی بن جعفر (ع) احادیث گهرباری است که از زبان معصومین در توصیف جایگاه ایشان وارد شده است. مثلا از جمله‌های معروفی که پدر بزرگوار ایشان درموردشان به کار بردند، «فداها أبوها» (پدرش به فدایش) است که این یکی از جملات معروفی است که پیامبر (ص) در شأن صدیقه طاهره حضرت فاطمه زهرا (س) فرمودند.

* نام بردن از حضرت معصومه (س)، 45 سال قبل از ولادت 

این مدرس حوزه و دانشگاه با بیان اینکه امام صادق (ع)، 45 سال قبل از ولادت ایشان و قبل از اینکه حتی پدر بزرگوار حضرت معصومه (س) متولد شوند، در مورد دفن شدن حضرت معصومه (س) در شهر قم خبر دادند، قضیه جالب دیگری نیز نقل کرد و گفت: راوی می‌گوید نزد امام صادق(ع) رفتم و دیدم آن بزرگوار با کودکی که در گهواره است سخن می‌گوید. با تعجب گفتم شما با یک کودک صحبت می‌کنید؟ حضرت فرمودند بله، اگر تو هم مایل هستی بیا و با او صحبت کن.

وی ادامه داد: راوی می‌گوید با کودک صحبت کردم و او جواب مرا داده و فرمود: نامی که برای دختر خود انتخاب کرده‌ای را عوض کن. راوی می‌گوید خداوند چند روز پیش به من دختری عطا کرده بود و من نامش را حمیرا گذاشته بودم. سخن گفتن آن نوزاد خبر از چیزهایی بود که در وجود من بود و از آن متعجب شدم. سپس امام صادق (ع) فرمودند: تعجب نکن زیرا این نوزاد پسرم «موسی» است و خداوند از او دختری به من خواهد داد که نامش فاطمه است و در سرزمین قم به خاک سپرده می‌شود. هرکس او را در قم زیارت کند، بهشت بر او واجب می‌شود.

* حضرت معصومه (س) دارای مقام شفاعت است

حقانی در بیان یکی از ویژگی‌ شفاعت حضرت معصومه (س) گفت: ویژگی مهم شخصیت ایشان گستره مقام شفاعت است. شفاعت ایشان بسیار موثر بوده و در روایت داریم که شفاعت ایشان شامل حال همه می‌شود.

* چرا این اندازه برای زیارت حضرت معصومه (س) سفارش شده است؟

مدرس عقاید در حرم مطهر حضرت معصومه (س) گفت: اینکه چهار امام معصوم به زیارت ایشان سفارش می‌کنند و آن را با زیارت خویش مساوی می‌دانند، یا زیارت ایشان را معادل بهشت دانسته و زیارتنامه ایشان را تعلیم می‌دهند، درمورد ایشان تعاریف زیبا و اوصاف حمیده ذکر می‌کنند و بحث شفاعت ایشان را مطرح می‌کنند، جایگاه حضرت معصومه (س) روشن می‌شود.

این مدرس حوزه و دانشگاه درباره علت سفارش معصومین به زیارت حضرت معصومه (س) گفت: حضرت معصومه (س) شأنی از ولایت مطلقه الهیه را دارد و لذا زیارتش انسان را خدایی می‌کند. در زیارت نامه ایشان عبارت «فان لک عند الله شأناً من الشأن» اشاره به این مطلب دارد. 

* به وسیله حضرت معصومه (س) امام رضا (س) را بشناسیم 

این مدرس حوزه و دانشگاه گفت: شأن حضرت فاطمه معصومه (س) با توجه به روایات، و عملکرد علمای بزرگ بسیار برجسته است. اما نکته‌ای که در پایان می‌خواهم بگویم این است که حضرت معصومه، تابع ولی زمان خود یعنی امام رضا (ع) بود. ما از درک همه فضائل حضرت معصومه عاجزیم چه برسد به اینکه همه فضائل امام رضا (ع) را بتوانیم درک کنیم.

ریحانه حقانی در پایان افزود: ما باید از حضرت فاطمه زهرا (س) نسبت به امامش علی (ع)، زینب کبری(س) نسبت به امامش حسین (ع)، و فاطمه معصومه(س) نسبت به امامش رضا (ع) ولایت مداری را یاد بگیریم.


 

موضوع : مطالب علمی رضوی،  مقالات رضوی، 

برچسب ها: تفرقه بین شیعیان، حل شدن تفرقه میان ایرانیان با سفر امام رضا (ع)، مقالات رضوی،  

امتیاز مطلب :